بارانداز طباطبایی ( فرحزاد ، کویر مصر ) ؛ پابرهنه شوید و سر به هوا
بازگشت به لیست

بارانداز در رسانه‌ها

معرفی اقامتگاه بارانداز طباطبایی در سایت کویر‌های ایران

تاریخ : ۱۳ آذر ۱۳۹۴   |    منبع : سایت کویرهای ایران

بارانداز یکدورنمای روستای فرحزاد

روستای فرحزاد در فاصله ۲ کیلومتری شمال روستای مصر از توابع استان اصفهان قرار دارد. این روستا ۲خانوار سکنه دارد که به زراعت و دامداری مشغول هستند. در این روستا اقامتگاهی قرار دارد که به خانه طباطبایی (بارانداز) شهرت دارد.  احاطه شدن روستا توسط شن‌های روان و رمل‌های ماسه‌ای از خصوصیات بارز این روستا است که وجهه‌ای متمایز به آن بخشیده است. از دیدنی‌های اطراف این روستا می‌توان به چال سِلکَنون، نیزار مصر، دریاچه نمک سِلکَنون، تخت عباسی، تخت عروس، دریاچه نمک خور و کویر طبقه، جاده آفرود ابراهیم زهرا، ریگ کله، روستای گرمه، روستای محمدآباد کوره گز، روستای عروسان، جاده کاروان گذر عروسان-بیدستان و کویر مرکزی و رمل‌های ماسه‌ای اطراف روستا اشاره کرد.

این اقامتگاه توسط خانواده طباطبایی اداره می‌شود. سید هاشم طباطبایی پدر خانواده به همراه فرزندان در شهر جندق اقامت دارند و خانه اجدادی را به اقامتگاهی برای طبیعت‌گردان و کویرنوردان تبدیل کرده‌اند. اقامتگاه شماره ۲ طباطبایی نیز افتتاح گردید که به رستوران و سایر امکانات رفاهی نیز مجهز است.

سبک معماری خانه‌ها به سبک معماری درونگرای خانه‌های محلی کویری بنا شده است. اقامتگاه اول دارای ۳اتاق بزرگ و ۲اتاق کوچک و یک ایوان و اقامتگاه دوم دارای ۶ اتاق و یک ایوان است که با سقف‌های هلالی یادآور معماری سنتی و فراموش‌شده این مرزو بوم است.

اقامتگاه‌های طباطبایی دارای ظرفیتی در حدود ۱۰۰ نفر است. این اقامتگاه در حال حاضر به صورت بسیار زیبایی و به سبک سنتی ایرانی بازسازی شده است. از امکانات این خانه‌ها می توان به سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه اشاره کرد. همچنین در مدخل ورودی مکانی برای برپایی آتش و مراسم آتشونی تدارک دیده شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با پست الکترونیک info@mesr.info  تماس حاصل کنید.