بارانداز طباطبایی ( فرحزاد ، کویر مصر ) ؛ پابرهنه شوید و سر به هوا
بازگشت به لیست

اخبار و رویدادها

ساخت دیوار غیرقانونی فرحزاد را زندانی کرد

تاریخ : ۱۲ اسفند ۱۳۹۳   |    منبع : روزنامه قانون

دیوار غیرقانونی فرحزاد

یکی از اهالی روستای بوم‌گردی فرحزاد با احداث غیرقانونی یک دیوار بلوکی اقدام به سد معبر و تصرف زمین کرده است.
بر اساس مشاهدات خبرنگار «قانون» این فرد با احداث دیوار بلوکی مسیرهای ورودی روستا را مسدود کرده و راه ارتباطی را بسته است؛ موضوعی که بر خلاف طرح‌هادی روستاست. هرچند این طرح‌هادی هنوز به تصویب نهایی نرسیده اما به روستاییان گفته شده برای انجام هر عملیاتی باید تا تصویب نهایی آن طی ۶ ماه آینده صبر کنند.
به گزارش «قانون» راه ورود به روستا به طور کامل مسدود شده به شکلی که اگر بخواهید وارد روستا شوید و به خانه‌ای که به سمت بیرون روستا در ورودی ندارد بروید با دیوار رو به رو خواهید شد. این دیوار علاوه بر مسدود کردن راه ارتباطی نمای معماری خاص روستا را نیز به طور کامل نابود کرده است، به شکلی که هنگام ورود به روستا تنها دو برج به شکل قلعه‌های نیروی انتظامی‌را می‌بینید و وقتی این برج‌ها را (که متعلق به هتلی نامتناسب با معماری خاص روستاست) دور بزنید، با دیوار رو به رو خواهید شد.
حسین طباطبایی، فعال گردشگری منطقه جندق، مصر و فرحزاد با تاکید بر اینکه این دیوار ساخت خانواده او نیست اما توسط فردی به نام طباطبایی ساخته شده که از بومیان و سکنه ثابت روستاست، مشاهدات خبرنگار «قانون» را تایید می‌کند.
طباطبایی با بیان اینکه «نمی‌دانیم نام این کار را سد معبر بگذاریم یا زمین‌خواری» می‌گوید: «زمینی که مربوط به خودشان نیست را تحت تصرف گرفته‌اند و خیلی هم سریع و با سرعت کار می‌کردند. بعد از پیگیری‌هایی که ما داشتیم و تماس با فرمانداری و شورای بخش، آمدند و اخطاریه هم دادند اما کار ادامه پیدا کرد.»
به گفته او روز دوشنبه جلسه شورای اداری در روستای مصر برگزار شد که مسئولان شهرستان خور و بیابانک از جمله شخص فرماندار و دادستان و رئیس کلانتری خور و بیابانک در آن حضور داشتند. در این نشست صورتجلسه‌ای تنظیم کردند که بر اساس آن محوطه پلمب شد اما سازندگان آن را امضا نکردند.
طباطبایی در گفت‌وگو با «قانون» می‌گوید: «بعد از رفتن این گروه، سازندگان دوباره مشغول به کار شدند اما باز هم با تماس اهالی مسئولان بعد از چند ساعتی آمدند و کار را تعطیل کردند.»
روستای فرحزاد مجموعا ۱۲ خانه داشت که بخشی از آنها نیز تخریب شده بودند و فعالیت‌های گردشگری به این روستا جان دوباره داد اما شاید ساخت مجموعه‌ای با رنگ و معماری نامتناسب که مورد اعتراض رحمانی موحد معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی نیز قرار گرفت باعث شد تا برخی روستاییان هم به این فکر بیفتند که ما هم می‌توانیم تکه‌ای از زمین را بگیریم و بسازیم و در آن فعالیت کنیم و ساخت دیوار، نخستین پیامد چنین تفکری بود.
فرحزاد در فاصله ۲ کیلومتری شمال روستای مصر از توابع شهرستان خور و بیابانک در استان اصفهان قرار دارد. این روستا ۲ خانوار سکنه دارد که به زراعت و دامداری مشغولند. سبک معماری خانه‌ها به سبک معماری درونگرای خانه‌های محلی کویری بنا شده است. احاطه شدن روستا توسط شن‌های روان و رمل‌های ماسه‌ای و وجود اقامتگاه بومی‌مناسب طبیعت‌گردانان و کویرنوردان از خصوصیات بارز این روستاست.

اخبار، مقالات و نوشته های مرتبط


خطر در کمین کویر
گزارشی از اشتباهات سرمایه‌گذاری