بارانداز طباطبایی ( فرحزاد ، کویر مصر ) ؛ پابرهنه شوید و سر به هوا
بازگشت به لیست

اخبار و رویدادها

خطر در کمین کویر

تاریخ : ۴ آبان ۱۳۹۴   |    منبع : ایسنا
ساخت دیوار در فرحزاد

دیوار در سمت راست تصویر مشاهده می‌شود

 

حدود سه کیلومتری روستای «مصر» در کویر مرکزی، آبادی کوچکی قرار دارد که میان ماسه‌بادی‌ها و رمل‌ها محصور شده است.

«فرحزاد»، آخرین محل مسکونی کویر در بخش خور و بیابانک اصفهان است که زمانی تنها دو خانوار در آن ساکن بودند و بعد یک هتل به آن اضافه شد و حالا هم بخشی از زمین‌های آن، مدعی جدید پیدا کرده است. اوایل اسفندماه سال گذشته یکی از اهالی بومی نسبت به کشیدن دیواری در محوطه آبادی فرحزاد اقدام کرد و مدعی چند صد متر زمین شد. دادستان، فرماندار و مسوولان شهرستان خور و بیابانک بعد از پیگیری‌های زیاد معدود ساکنان بومی، به فرحزاد آمدند و به این فرد که از ساکنان فرحزاد است، تذکر شفاهی دادند و محوطه‌ بلوک‌بندی شده را نیز پلمب کردند.

حسین طباطبایی یکی از اهالی فرحزاد که همراه خانواده‌اش یک اقامتگاه بوم‌گردی‌ را در این آبادی کوچک اداره می‌کند، در این خصوص گفت: «متاسفانه این شخص بعد از رفتن مسوولان، کار را بی‌وقفه ادامه داد.» حالا ۶ ماه از آن اخطارهای شفاهی می‌گذرد ولی در مقابل این نقض قانون، عکس‌العمل جدی‌ای نشان داده نشده و بلوک‌ها به دیوار سیمانی تبدیل شده است. همچنین به نقل از اهالی محلی، مدعی این اراضی کویری، بلوک‌های سیمانی را که اصلا هیچ سنخیتی با ساختار بومی منطقه ندارد، دقیقاً از زیر تیرهای برق عبور داده‌اند. به همین دلیل تنها شاکی آن، اداره برق بوده که ظاهرا آن هم اعلام کرده اگر تیرها را جابه‌جا کند، شکایتش را پس می‌گیرد!

همچنین قرار بوده مدعی زمین، مسیر لوله‌های آب را تغییر دهد تا رای اداره ثبت اسناد خور و بیابانک را بگیرد.

شاکیان محلی این کویرخواری که سبب سد‌معبر در ورودی روستا شده است، افزودند: «دادستان خور و بیابانک گفته این پرونده، شاکی خصوصی ندارد و تنها شاکی آن، اداره برق بوده که ظاهرا آن هم فعلا رضایت داده است و اگر شخصی شکایت دارد باید مدرکی در اثبات مالکیت این اراضی بدهد؛ در غیر این‌صورت شورای بخش مرکزی شهرستان باید پیگیر حقوق عمومی روستا باشد که تا به حال اقدامینشده است.» در همین حال، اداره ثبت اسناد خور و بیابانک، اعلام کرده که اگر شکایتی وجود نداشته باشد، سند زمین به نام این شخص صادر می‌شود.

فرحزاد هنوز یک دهه نیست که روستای گردشگری و پاتوق کویرنوردها شده اما در این مدت، جریان گردشگری، روستایی را که زمانی ۱۲ خانه‌ ویران و تنها دو خانوار ساکن داشت، با مهاجرت معکوس روبه‌رو کرده؛ به طوری که حتی صاحب یک هتل هم شده که البته ساختاری نامتعارف با بوم منطقه دارد.

همین گرایش‌ها و البته ادعاهای جدید برای مالکیت زمین‌های کویری و خانه‌های ویران رهاشده در چند سال اخیر نیز شاهدی بر رونق این منطقه و توجه به آن به‌عنوان مکانی مساعد برای سرمایه‌گذاری است؛ اقبالی که اگر با نظارت و برنامه‌ریزی صحیح و به موقع مدیریت نشود، هم طبیعت کویر را به‌عنوان یک سرمایه طبیعی به خطر خواهد انداخت و هم حیات اقتصادی تازه جان گرفته این روستا را تهدید خواهد کرد. کویر به واسطه طبیعت منحصربه‌فرد و بکرش در چند سال اخیر بسیار مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته و بدیهی است که اگر از این فرصت ارزنده به درستی و به صورت علمی بهره‌برداری نشود، توسعه گردشگری و همچنین زیست مردم بومی آن منطقه با تهدید مواجه خواهد شد.

از این‌رو بسیار ضروری است که مسوولان گردشگری به‌صورت جدی و سختگیرانه بر نحوه ساخت‌وسازها و ورود سرمایه‌گذاران و گردشگران به این منطقه نظارت داشته باشند.

اخبار، مقالات و نوشته های مرتبط


ساخت دیوار غیرقانونی فرحزاد را زندانی کرد
سایه دژ نظامی بر گردشگری کویر فرحزاد