بارانداز طباطبایی ( فرحزاد ، کویر مصر ) ؛ پابرهنه شوید و سر به هوا

معرفی باراندازها

بارانداز طباطبایی شماره یک

بارانداز طباطبایی شماره یک

«بارانداز طباطبایی» کجاست؟

ما دو خانه در آخرین روستای مسکونی پیش از رسیدن به قلب دشت کویر داریم؛ دو خانه‌ای که حالا سال‌ها است که میزبان مهمانان بسیاری از کشورهای مختلف شده. «بارانداز ۱ و ۲» را به نام خانواده ما یعنی «طباطبایی» می‌شناسند. باراندازهای طباطبایی که در روستای فرحزاد، از توابع شهرستان خور و بیابانک استان اصفهان قرار دارند، میراث چند ده ساله پدربزرگ خانواده هستند. ما «بارانداز۱» را در سال ۱۳۸۵ به اقامتگاهی برای گردشگران تبدیل کردیم؛ همان خانه‌ای که کودکی‌مان را در آن گذرانده بودیم. کمی بعد از آن نیز «بارانداز۲» را خریداری و راه‌اندازی کردیم. بارانداز۲، بزرگترین خانه روستای فرحزاد به شمار می‌رود که پس از مرمت و بازسازی به بهره برداری رسید.

روستای ما در دهه ۱۳۲۰ خورشیدی با ساختن دوازده خانه -به نیت دوازده امام- بنا شد. خانواده ما البته اکنون در ۴۵کیلومتری «فرحزاد» و در شهر «جندق» سکنی دارد و تنها در ایامی که مهمانان و گردشگران به باراندازها بیایند، به فرحزاد می‌آییم.

اما شاید بد نباشد که بدانید چرا ما نام «بارانداز» را برای دو اقامتگاه بومی خود برگزیدیم؛ در قدیم به محلی که کاروان­‌های شتر برای استراحت یا شب‌مانی بار می‌‌انداختند (یعنی بارشان را به زمین می‌گذاشتند)، بارانداز می‌­گفتند و این محل ممکن بود اتاق، کاروانسرا، چاه آب و یا وسط بیابان بدون هیچ سرپناهی باشد.

بارانداز طباطبایی شماره دو

بارانداز طباطبایی شماره دو

سبک و سیاق باراندازها


سبک معماری باراندازها نیز برگرفته از معماری درون‌­گرای روستا­های کویری است و با خشت و کاه گل ساخته شده. بارانداز یک، ۵ اتاق و بارانداز دو، ۸ اتاق دارد. ظرفیت اتاق‌‌ها متفاوت است؛ از ۵ نفر تا ۱۲ نفر. هر دو بارانداز ایوان شاه­‌نشین، باغچه، سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی و حمام دارند. همچنین در هر دو بارانداز منقلی برای روشن کردن آتش و پذیرایی با چای آتشی وجود دارد که مهمانان می‌توانند هر زمان خواستند برای خود چای بریزند. در محل ورودی بارانداز یک، مکانی برای نشستن دور آتش و مراسم آتشونی ایجاد شده است که در همین جا، آبگوشت معروف «لاخُلی» در زیر آتش پخته می‌­شود.

ما باراندازها را به صورت خانوادگی اداره می‌کنیم؛ سیدهاشم طباطبایی (پدر خانواده)، فاطمه رستگار (مادر خانواده)، سیدفاطمه طباطبایی (عروس خانواده)، سید حسین طباطبایی (پسر خانواده )، سید علی طباطبایی (پسر خانواده)، سید مرتضی طباطبایی (عموی خانواده) و کوچک‌ترین عضو خانواده سید محمد فاضل طباطبایی(نوه خانواده و پسر علی و فاطمه). در بارانداز طباطبایی یک خانواده میزبان شما هستند.