بارانداز طباطبایی ( فرحزاد ، کویر مصر ) ؛ پابرهنه شوید و سر به هوا
بازگشت به لیست

بارانداز در رسانه‌ها

اقامت در باراندازهای خانواده گرم و دوستداشتنی طباطبایی

تاریخ : ۱۴ بهمن ۱۳۹۳   |    منبع : هفته نامه تعطیلات نو

بارانداز طباطبایی

آقای سید هاشم طباطبایی سال‌ها پیش در پی دلتنگی پدر که خانه قدیمی خود در فرحزاد را رها کرده و بهرفته و در آنجا زندگی میکند و نگران از بین رفتن خانه و زندگی خود در فرحزاد است، کمر همت می‌بندد و خانه پدری خود را به اقامتگاه زیبایی مبدل می‌کند که هم مخارج خانواده و اطرافیان را تامین کند هم به قول خودش دعای پدر پیر را به دنبال داشته باشد.

حاصل آن٬ دو بارانداز زیبا با معماری درونگرای خانه‌های محلی کویری با طاق‌های ضربی و دیوارهای کاهگلی در دل کویر است که حالا مامن گرمی برای کویرنوردان و طبیعتگردان ایرانی و خارجی‌ست که به قصد دیدن کویر زیبا کیلومترها راه می‌پیمایند. نام زیبای بارانداز را سید هاشم با مشورت و نظرخواهی از مهمانان خود روی این اقامتگاه‌ها گذاشته است. بارانداز محلی بوده که در زمان‌های گذشته کاروانیان برای باراندازی و استراحت شتران خود از آن استفاده کرده و لختی درنگ می‌کردند تا خستگی سفر از تن به در کنند.

آقای طباطبایی بازنشسته دانشگاه علوم پزشکی اصفهان است و از سال ۱۳۸۵ که مرمت اولین بارانداز به اتمام رسید همراه سه پسر٬ همسر٬ عروس٬ نوه کوچکی که چند ماهیست به جمع خانواده اضافه شده و خانواده برادرش در این مجموعه کویری از مهمانان خود با رویی گشاده پذیرایی می‌کند. محل زندگی خانواده طباطبایی جندق است اما در طول فصول پاییز و زمستان و اندکی از اوایل فصل بهار که هنوز گرمای کویر به اوج خود نرسیده است به روستای فرحزاد می‌آیند و به کار زراعت٬ پرورش ماهی٬ نگهداری کبک و شتر و…. مشغولند و در عین حال به مهمانان خود خدامات ارائه می‌دهند.

اخبار، مقالات و نوشته های مرتبط


بارانداز طباطبایی، از میراث پدری تا اقامتگاه بوم‌گردی
معرفی اقامتگاه بارانداز طباطبایی در سایت کویر‌های ایران
طولانی‌ترین شب سال، زیر کُرسی در دل کویر مرکزی